חשיבות שילוב שמאות מקרקעין בפרויקטים של התחדשות עירונית

השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!
תוכן עניינים

ככל שאתם מסתובבים ברחובה של עיר, אתם נתקלים בבניינים ישנים אשר נהרסים ומפונים או רק עוברים שיפוץ מאסיבי ומשנים את פניהם לחלוטין. גם בכלי התקשורת עוסקים רבות בנושא ומושגים כמו 'תהליך התחדשות עירוני' ותמ"א 38 נזרקים לאוויר.

לתהליכי ההתחדשות העירונית חשיבות רבה בעיצוב פני שוק הדיור והנדל"ן בישראל וככלי מרכזי בסל פתרונות מצוקת הדיור בישראל. כאשר הדברים נעשים כהלכה, כלל השותפים לתהליך, ובמיוחד הדיירים- מרוויחים. ויחד עם זאת, הנושא מורכב וסבוך מאוד ולכן ישנה חשיבות לתחום ייעוץ משפטי התחדשות עירונית.

מהי למעשה 'התחדשות עירונית'?

'התחדשות עירונית' היא שמה של מגוון פעולות התחדשות הנוגעות למבנים, לרוב ישנים או במצב ירוד. בניינים אלו אומנם מאוישים אך הם מהווים סוג של מפגע ודיור לא מיטיב. המבנים הרעועים, התשתיות הקורסות וכד', לעיתים מסכנים גם את הבאים אל בין כותלי הבניין והם גם מהווים אבן נגף לסביבה העירונית הסמוכה להם.

המדינה ורשויותיה, מכירים בבעיה ולכן פועלים על מנת לשפר ולשדרג מבנים אלו. אלא שאפילו למדינה אין את הכסף והמשאבים למהלכים בסדרי גודל כאלו של עשרות אלפי בניינים. לכן כדי שפעולה כזו תצא אל הפועל צריך שותפים רבים, שיהיה להם האינטרס לדחוף ולממש אותה

התחדשות עירונית מביאה רווח לכולם

באמצעות תהליכי התחדשות עירונית, ועדות התכנון והבניה ברשויות המקומיות מקלות בבירוקרטיה ובאישורים על זכויות הבניה, ומאפשרות ליזמים-קבלנים פרטיים להתקשר עם דיירי בניינים מתאימים. הקבלן המבצע, לוקח על עצמו את כל עלויות ואת ביצוע הפרויקט. לדיירים נמצא מקום חלופי (ע"ח היזם) עד השלמת התהליך ובסופו הם יכולים להיכנס לדירות חדשות, משודרגות  ועם תוספות משמעותיות (למשל ממ"ד), המביאות לכך שערכן של הדירות, הרשומות על שם הדיירים, שווה כעת יותר, באופן משמעותי.

היזם עצמו קוצר את הרווח מהעובדה כי ניתנת לו הזכות להוסיף קומות ומספר דירות ע"ג הבניין. דירות נוספות אלו הן בבעלותו והוא רשאי למכור אותן ולהפיק מכך רווח. כך למעשה, כל הצדדים יוצאים עם רווח ויש אינטרס משותף להניע את התהליך קדימה.

חשיבות ליווי של ייעוץ משפטי ושמאי מקרקעין בהתחדשות עירונית

שמאי מקרקעין בפרויקטי התחדשות עירונית, נדרש משום שיש למצוא את "מספר הזהב", המהווה את ההפרש בין שווי המבנה הנוכחי, לערך  העתידי שלו לאחר ההתחדשות. בסופו של דבר, ישנו פה ערך כלכלי הקשור לזכויות הבניה שיתווספו, מצד הרשות המקומית, שיש להן השפעה גם על היזם והרווח שיפיק וכמובן על בעלי הדירות עצמן.

שמאי מקרקעין בפרויקטי התחדשות עירונית, מהווה סמכות שיכולה להיות מקובלת על כלל בעלי האינטרסים (למרות שניתן לקבל חוות דעת של שמאי רק לבקשת צד אחד) ולצד קביעת שווי הנכס, הוא יכול לסייע גם בסוגיות כמו המיסים וההיטלים על הנכס שיושבח, בדיקת תוכניות הבניה, בדיקת המצב ההנדסי של הנכס (באמצעות מהנדס מומחה) ועוד.

הדבר נכון בכל רכישת נכס, אך במשנה תוקף, ישנה המלצה על מעורבות של שמאי מקרקעין וגם של ייעוץ משפטי מול הסוגיות המורכבות שעלולות לצוץ לפני, בעת ולאחר פרויקט של התחדשות עירונית.

התחדשות עירונית

Picture of המרכז לשמאות מקרקעין
המרכז לשמאות מקרקעין

חוות דעת שמאי מקרקעין מסייעת לכם לקבל את השווי האמתי של הדירה וכך תוכלו להימנע מעוגמת נפש גדולה.

מאמרים אחרונים

Land for Sale
המדריך המלא לקרקעות למכירה: מה צריך לדעת?

קרקעות למכירה הן מקרקעי חקלאי, בנייה, תעשייה, מסחריים וכדומה, שמוצגות למכירה בשוק הקרקעות. השוק מכיל מגוון רחב של קרקעות באזורים שונים, כל אחת עם יתרונות וחסרונות משלה. הבחירה הנכונה של קרקע למכירה יכולה להכריע בהצלחת ההשקעה.

מדרגות ספירלה: מעבר בין קומות בסטייל

דמיינו שאתם עולים על מבנה שלא רק לוקח אתכם לרמה פיזית גבוהה יותר, אלא גם מרומם את האווירה האסתטית סביבכם. זהו הקסם של מדרגות ספירליות, עדות לכושר המצאה אדריכלי המשלב צורה עם פונקציה.

עורך דין
עוד פינוי בינוי: איך לבחור את המתאים ביותר?

כאשר עומדים בפני פינוי בינוי נוסף, חשוב שיהיה לצידך עורך דין מוסמך פינוי בינוי. אנשי מקצוע משפטיים אלו מתמחים בניווט במורכבותם של מקרים כאלה ובהבטחת זכויותיך מוגנות לאורך כל התהליך.

בריכה
בניית בריכה ביתית משפרת את שווי הנכס שלכם?

בניית בריכה ביתית יכולה להעלות משמעותית את ערך הנכס שלכם. לא רק שבריכה מספקת סביבה יוקרתית ומרגיעה לך ולמשפחתך, אלא שהיא גם מוסיפה לאסתטיקה הכללית של הבית שלך. קונים פוטנציאליים מוכנים לרוב לשלם פרמיה עבור נכס עם בריכה, מה שהופך אותו להשקעה משתלמת.

התקשרו אלינו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!